۲۹ بهمن ۱۳۹۶ بدون نظر مقالات

کپک نان و سایر مواد غذایی از عوامل خطر بروز سرطان دستگاه گوارش به شمار می‌رود.

به گزارش سرويس بهداشتي نان نيوز ؛

منصور رضایی، متخصص تغذیه در ارتباط با مواد غذایی کپک‌ زده و تأثیر آن بر سلامت افراد اظهار داشت: قارچ‌ها یا کپک‌ها در صورت شرایط لازم همچون رطوبت و تاریکی احتمال رشد آن ها بیشتر شده و در واقع قارچ‌های کپکی یا آسترژیلوس سلاروس سمی بنام آفلوتوکسین تولید می‌کند.

وی بابیان اینکه سم آفلوتوکسین یکی از فاکتورهای خطر در بروز سرطان‌های دستگاه گوارش ازجمله سرطان کبد به شمار می‌رود، گفت: شرایط نگهداری مواد غذایی باید به صورتی باشد که شاهد رشد این سم در مواد غذایی گوناگون به‌ویژه نان و رب نباشیم.

کپک نان

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه آن بخش از کپک با چشم دیده می‌شود، در واقع بخش اندکی از قارچ یا کپک موجود در آن ماده است، گفت: در صورت مشاهده کپک باید کل آن ماده غذایی دور ریخته شود.

رضایی گفت: بهترین شرایط نان بیش از یک روز در فریزر است و بهتر است حداکثر تا یک ماه این نان مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: نگهداری نان حاوی رطوبت در داخل پلاستیک، یخچال و جای نان و سفره مناسب نیست و این مسئله سبب بروز کپک بر روی نان می‌شود.

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: کپک موجود در نان که به دام و طیور نیز ارائه داده می‌شود، سبب تأثیر بر روی گوشت، شیر و یا تخم آن ها شده و از طرفی مقاومت به آنتی‌بیوتیک را در انسان ایجاد می‌کند.

پی نوشت: بواسطه ایجاد کپک نان انواع سموم توسط فعالیت کپک ها و قارچ ها بر سطح دانه، آرد و نان تولید می شود، مانند سموم خانواده افلاتوکسین ها که به هیچ عنوان امکان از بین بردن آن ها از محتوای غلات و فرآوری آن ها نیست.

به محض مصرف مواد غذای آبوده به سموم آفلاتوکسینی توسط انسان، دام و طیور، این سموم وارد کبد شده و به مرور سلول های کبدی را تخریب می کنند.

همچنین در فرآورده های تولیدی حیوانات مانند شیر، گوشت و غیره به صورت دیگری وارد شده که به محض مصرف فرآورده های آلوده به این سموم بدن فرد مصرف کننده درگیر مشکلات شدید کبدی، مسمومیت و غیره را به دنبال دارد.

منبع : نان نيوز